Zásady správného využívání sauny | Články | Wellness Pobyty
verze pro tisk

Zásady správného využívání sauny

Pobyt v sauně má na lidský organismu nesmírně pozitivní účinky. I proto většina wellness center dnes jako samozřejmost nabízí svým klientů vstup do sauny zdarma, kterou tak mohou využívat po celou dobu svého pobytu.

Zásady správného využívání sauny

Využívání sauny, ať už se jedná o klasickou parní saunu nebo moderní infrasaunu, by se mělo řídit několika pravidly. Především je vhodné před samotným vstupem přivést naše tělo do klidu, není vhodné do sauny vstupovat ve chvíli, kdy naše srdíčko buší jak o život.

Před vstupem do sauny se důkladně omyjte

Před tím, nežli vstoupíme do sauny, je vhodné se důkladně omýt. Vzhledem k tomu, že se v sauně dochází k uvolňování kožních pórů, není vhodné do ní chodit, jsme-li upocení a špinaví. Dalším pravidlem, kterým bychom se měli řídit, je vstup bez oblečení. Není náhodou, že odborníci doporučují, abychom do sauny chodili zcela nazí, případně jen s nějakou osuškou.

Z hlediska polohy, kterou v sauně zaujmeme, je neideálnější poloha v leže. Právě tehdy, když ležíme, je totiž sanování nejúčinnější, neboť dochází k naprostému uvolnění všech svalů. Pobyt v sauně je tak intenzivnější a zdravější.

Doba pobytu v sauně

Často se řeší problém, jak dlouho vlastně máme v sauně pobývat. V tomto případě záleží na konkrétním typu sauny. V případě infrasauny stačí kratší doba pobytu nežli v klasických suchých či parních saunách. Obecně však lze říci, že by doba pobytu v sauně neměla překročit více než 15 minut, u dětí je doporučováno strávit v sauně zhruba jen polovinu času oproti dospělým.

Co dělat po odchodu ze sauny

Po odchodu ze sauny je možné se svlažit v bazénu, v chladné vodě. Nikdy však do bazénu neskákejte ihned po vyběhnutí ze sauny, je třeba si postupně navyknout na změnu klimatu. Do bazénu tak vstupujme raději pozvolna. Kromě pobytu v bazénu můžeme zvolit také sprchu pod vlažnou vodou. No a na závěr, kdy se usušíme, nám může dělat společnost třeba dobrá láhev perlivého vína.

Pakliže hledáte příjemné prostředí, kde strávíte dovolenou s pobytem v sauně či jiných wellness zařízeních, můžete zvolit třeba wellness oddychový víkend v Košicích.

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Vydejte se na Jižní Moravu

Na Jižní Moravu se nemusíte vydávat pouze v létě, kdy vás láká možnost vykoupat se v pálavských vodách. Tato oblast je hojně navštěvovaná také na podzim, kdy začínají dozrávat vinné hrozny a vinaři začnou nabízet první víno.

Vánoční dárky s vůní chmelu

Vánoční dárky s vůní chmelu

Ti správní vánoční nadšenci už jistě odpočítávají dny chybějící do Štědrého dne a vánoční dárky mají minimálně vymyšlené. Drtivá většina však vůbec netuší, čím své nejbližší obdaruje a při představě, že už za pár dní by se měli vrhnout na nákupy, je


Wellness víkend Beskydy: Pronájem luxusních chat

Wellness víkend Beskydy: Pronájem luxusních chat

Přemýšlíte o tom, že byste spolu s přáteli vyrazili někam na dovolenou? A co takhle spojit několikadenní pobyt s wellness, a to dokonce na českých horách? Ideální podmínky k tomu najdete v Beskydech.

Tip na rekreační pobyt na Horské Kvildě

Tip na rekreační pobyt na Horské Kvildě

Plánujete dovolenou, na které byste zregenerovali a zároveň mohli sportovat? Pak pro vás máme tip v podobě ubytování na Horské Kvildě.